Матеріали до уроків

Перелік історичних діячів, яких мають знати п’ятикласники при вивченні теми 
"Про кого розповідає історія"
Аскольд та Дір – перші правителі Київської Русі.
Ігор – князь Київської Русі, якого вбили древляни під час збору данини.
Володимир Мономах – князь Київської Русі, автор «Повчання дітям …».
Іларіон – митрополит Київської Русі.
Алімпій – іконописець Київської Русі.
Агапій – чернець Києво-Печерського монастиря, лікар.
Роман Мстиславович – князь, який утворив Галицько-Волинську державу.
Данило Галицький – князь Галицько-Волинської держави, мав титул «король-Русі» та вів постійні війни з монголо-татарами.
Іван Мазепа – гетьман і меценат, який вкладав багато коштів на будівництво шкіл та церков, боровся за звільнення України з-під влади Російської імперії.
Григорій Сковорода – філософ, письменник і педагог, автор вислову «Світ ловив мене та не впіймав».
Іван КотляревськийТарас ШевченкоІван ФранкоЛеся Українка – українські письменники, які заклали основи національного відродження.
Степан Бандера та Андрій Мельник – лідери Організації Українських Націоналістів.
Роман Шухевич – командир Української повстанської армії в роки Другої світової війни.
І. КожедубР. Малиновський, С. Тимошенко, А. Єрьоменко, К. Москаленко, П. Рибалко, С. Тимошенко – маршали Радянського Союзу українського походження.
Сидір Ковпак – радянський партизан, який знищував німецькі війська в роки Другої світової війни.

КОНСПЕКТ УРОКУ З ІСТОРІЇ УКРАЇ
Тема уроку:
Чому мова є джерелом знань про минуле?
Мета уроку:
познайомити учнів із значенням мови та усної народної творчості для вивчення історичного минулого; розвивати вміння та навички роботи з текстом підручника; вчити будувати коротку зв’язну розповідь; виховувати шанобливе ставлення до української мови та пам’яток усної народної творчості.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань. 
Обладнання:
підручник для 5-го кл. Історія України / О. Пометун – К.: Освіта, 2013. – 192 с., роздавальні картки.
Організаційний момент:
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Перевірка домашнього завдання:
1) Гра «+або-» для учнів середнього рівня:
1. Пам’ятки історії, які існують у письмовому вигляді мають назву писемні джерела.
2. Рукописи, книги, мемуари, листи, щоденники, літописи, газети, написи на камені і стінах є писемними джерелами.
3. Матеріалом для письма були папірус, пергамент, береста, папір.
4. Архів -  це місце, де зберігаються писемні джерела.
5. Архіваріус – це людина, яка займається вивченням письмових джерел в архіві.
6. «Повість минулих літ» є прикладом писемного джерела. 

2) Гра «Хто швидше»:
1. Що таке писемні джерела?
2. Назвіть види писемних джерел?
3. Що було матеріалом для створення писемних джерел?
4. Про що повідомляють писемні джерела?
5. Як пов’язані писемні джерела з архівами?
Мотивація навчальної діяльності учнів:  
Слово вчителя. Українська мова є багатовіковим надбанням українського народу. Вона створена зусиллями багатьох поколінь. Без мови немає народу. Мова є засобом спілкування між людьми.Усі сторони людського життя супроводжує мова. Завдяки мові ми пізнаємо навколишній світ. Мова — це джерело знань про минуле нашого народу, сьогодення та майбутнє.
Актуалізація опорних знань учнів:
1) Евристична бесіда:
1. Що таке історичне джерело?
2. Назвіть види історичних джерел?
3. Що таке усне джерело?
4. Що таке писемні джерело?
5. Що таке зображувальне джерело?
Засвоєння нових знань:
1) Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» «Мова».
Форма перевірки – фронтальне опитування.

2) Інтерактивна вправа «Мозковий штурм» «Чи можна вважати мову джерелом знань про минуле?

3) Розповідь вчителя «Історизми».
Форма перевірки - гра «Хто більше».

4) Інтерактивна вправа «Прес»:
Завдання – Що таке усна народна творчість?
Я вважаю, що  
тому, що 
 наприклад
Отже (тому), я вважаю 

5) Робота учнів з текстовою схемою «Види усної народної творчості»:
Завдання – Заповніть таблицю «Види усної народної творчості».
Усні джерела:
Писемні джерела:
Зображувальні джерела:



1. Прислів’я. 2. Приказки. 3. Прикмети. 4. Байки. 5. Гуморески.                               6. Колядки. 7. Щедрівки. 8. Легенди. 9. Загадки. 10. Казки.                                     11. Скоромовки. 12. Балади. 13. Думи. 14. Пісні. 15. Анекдоти.
Форма перевірки – робота в парах (взаємоконтроль).

6) Самостійна письмова робота учнів з текстом історичного джерела на С. 51 підручника «Розмова Дніпра з Дунаєм»:
Завдання – Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання:
1.     Про що і про кого йде мова?
2.     Про які події йде мова?
3.     Що в тексті є правдою, а що вигадане?
Первинне закріплення нових знань:
1) Диференційована робота:
Середній рівень – гра «Так-Ні» у письмовій формі:
1. Історизми – це слова, які зникли із мови у процесі історичного розвитку.
2. Князь, гетьман, курінь, отаман є прикладом історизмів.
3. Все, що створено словом людини від давнини до сьогодні має назву усна народна творчість.
4. Прислів’я, приказки, прикмети, байки, колядки, легенди, казки та пісні є видами усної народної творчості.
5. Усна народна творчість є памятками історії.
6. Усна народна творчість є усними та писемними історичними джерелами.
Достатній рівень – інтерактивна вправа «Незакінчене речення» у письмовій формі:
1. Історизми – це …
2. Прикладами історизмів є …
3. Усна народна творчість – це …
4. Видами усної народної творчості є …
Високий рівень – гра «Фантазуємо»:
1. Уявіть,що Ви історик і Вам запропонували досліджувати нові слова історизми у писемних джерелах. Чому б Ви погодилися займатися даною справою?
2. Уявіть,що Ви історик і Вам запропонували досліджувати усну народну творчість. Чому б Ви погодилися займатися даною справою?
Підсумок уроку:
1) Рефлексія за допомогою інтерактивної вправи «Мікрофон»:
На уроці мені сподобалося …
На уроці мені не сподобалося …
Я б хотів більше дізнатися про …   
Домашнє завдання:
1) прочитати § 7 підручника.

 
НИ (5 КЛАС)
 

Немає коментарів:

Дописати коментар